Poczucie jakości życia u pracowników wyższego szczebla
ISBN: 978-83-7383-526-9
Format: 16.5x23.5cm
Liczba stron: 302
Oprawa: Miękka
Wydanie: 1, 2020 r.
Język: polski
Dostępność: dostępny
W książce Barbary Mróz szeroki wachlarz poruszonych zagadnień został przedstawiony w perspektywie najnowszych trendów rozwoju, co sprawia, że Czytelnik dostaje do rąk opracowanie poznawczo pogłębione. Książka nie tyko omawia w sposób komplementarny teorie poczucia jakości życia w kontekście wieloaspektowych uwarunkowań, lecz także pokazuje wynikające z nich przesłanie dla zastosowań praktyki społecznej, które można sformułować sloganem: ,,nie ma jakości życia bez wartości". Autorka w swoim dobrze i czytelnie skonstruowanym modelu badawczym (MOA), wychodząc z tego założenia i dodając za prof. Augustynem Bańką jeszcze jedną maksymę: ,,praca jest najlepszym predykatorem poczucia jakości życia", punktem odniesienia i beneficjentem swoich badań trafnie uczyniła pracowników wyższego szczebla, dla których praca jest tak środkiem do zaspokojenia podstawowych potrzeb, jak i wartością samą w sobie.
z recenzji prof. dr. hab. Jana F. Terelaka
Biorąc pod uwagę, że poczucie jakości życia i jego uwarunkowania rzadko były przedmiotem pogłębionych badań psychologicznych kadry menedżerskiej i specjalistycznej, podjęcie takich badań i zaprezentowanie ich wyników w postaci monografii uważam za w pełni uzasadnione, poznawczo wartościowe, potrzebne i od dawna oczekiwane. Stwierdzenie to dotyczy szczególnie uwarunkowań osobowościowych, a w jeszcze większym stopniu aksjologicznych.
Pomimo tego, że praca adresowana jest raczej do wyrobionego odbiorcy, czyta się ją z dużym zainteresowaniem. Autorka wykazuje się dużą erudycją, omawiając ze znawstwem typowym dla eksperta skomplikowane uwarunkowania poczucia jakości życia w świetle wybranych koncepcji teoretycznych, przybliżając literaturę przedmiotu ukazującą związki poczucia jakości życia z rolą zawodową i zawodowym funkcjonowaniem człowieka.
z recenzji prof. dr. hab. Stanisława A. Witkowskiego
Barbara Mróz – doktor psychologii, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorka kilkudziesięciu wysoko punktowanych artykułów naukowych, książki Osobowość wybitnych aktorów polskich. Studium różnic międzygeneracyjnych (2008) oraz popularnonaukowych prac z zakresu psychologii. Dziedzinami jej zawodowych zainteresowań są: psychologia osobowości, psychologia zarządzania, psychologia jakości życia, psychologia twórczości, diagnostyka osobowości (metody ilościowe i jakościowe).